| Electroplated Cbn Wheel Size | 125*3.2*11.1*3*7.5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | B251 |
| Product Name | Electroplated CBN Grinding Wheel |
|---|---|
| Bond | Electroplated |
| Packing | In Cartons |
| Material | Steel+CBN |
| Usage | Cutting |
| Colour | Silver, Gold |
|---|---|
| Diameter | 127mm |
| Inner Hole | 44.45mm |
| Grit | D100/120 |
| Bond Type | Electroplated |
| Colour | Black |
|---|---|
| Diameter | 150mm |
| Inner Hole | 32mm |
| Grit | B181 |
| Bond Type | Electroplated |
| Colour | Silver, Gold |
|---|---|
| Diameter | 127mm |
| Inner Hole | 44.45mm |
| Grit | D100/120 |
| Bond Type | Electroplated |
| Carten Colour | Purple |
|---|---|
| Feature | High Precision Inner Hole Machining |
| Size | Customized According To Your Requirements |
| Material | Diamond |
| Inner Hole | Customized |
| Packing | Carton Box |
|---|---|
| Size | 150mm |
| Concentration | 100% |
| Colour | Green |
| Abrasive | Diamond |
| Product Name | Resin Bond Diamond Grinding Wheels |
|---|---|
| Type | 4A2 |
| Application | Grinding |
| Color | Silver |
| Bond | Resin |
| Packing | Carton Box |
|---|---|
| Size | 150mm |
| Concentration | 100% |
| Colour | Green |
| Abrasive | Diamond |
| Diamond Mounted Points Size | 55*65*25mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D35 C75 |