| Size | Can Be Customized |
|---|---|
| Body | CR12MOV |
| Application | Tunston Carbide |
| Hardness | 60HRC |
| Diamond Grit Number | 107 |
| Diameter | 76mm |
|---|---|
| Thickness | 10mm |
| Base Body | Steel |
| Grit Size | D35/40 |
| Country Of Origin | China |
| Abrasive | Diamond |
|---|---|
| Shape | Round |
| Hardness | Standard |
| Application | Grinding Alloy |
| Usage | Grinding |
| Size | 203*18.4*38.1*19*3 |
|---|---|
| Shape | Flat Round |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Metal |
| Hardness | Standard |
| Size | Customized |
|---|---|
| Viscosity | Good |
| Usage | Grinding |
| Grit | D80 |
| Packing | In Cartons |
| Size | Ø15.2*35T*8°V*6Y*75Lt |
|---|---|
| Shape | Flat Round |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Metal |
| Viscosity | Standard |
| Size | Can Be Customized |
|---|---|
| Shape | Circular Arc Form |
| Bonding Agent | Resin |
| Grit | 1000# |
| Usage | Grinding |
| Product Name | Resin Bond Diamond Grinding Wheels |
|---|---|
| Usage | Grinding |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Type | 4A2 |
| Product | Resin Diamond Grinding Wheel |
|---|---|
| Material | Bakelite |
| Color | Black |
| Diameter | 200 |
| Bond | Resin |
| Package | Carton Box |
|---|---|
| Wheel Size | 100mm |
| Concentration | 100% |
| Colour | Gray |
| Abrasives | Diamond |