| Diameter | 300mm |
|---|---|
| Thickness | 8mm |
| Base Body | Steel |
| Grit Size | D40/45 |
| Country Of Origin | China |
| Diameter | 150mm |
|---|---|
| Thickness | 5.68mm |
| Base Body | Steel |
| Grit Size | D126 |
| Country Of Origin | China |
| Name | Diamond Wheel |
|---|---|
| Colour | Amber |
| Application | Sharpen |
| Shape | Round |
| Packaging Details | Cartons |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 250*1.8*32*5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D140/170 |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 210*0.8*20*2mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D50/60 |
| Resin Cbn Wheel Size | 150*1.0*31.75*10 Mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | CBN |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | Any Mesh You Need |
| Package | Carton Box |
|---|---|
| Wheel Size | 125*12*32*4*2mm |
| Concentration | 100% |
| Colour | Gray |
| Abrasives | Diamond |
| Package | Carton Box |
|---|---|
| Wheel Size | 125*18*32*2.5*2.5*6mm |
| Concentration | 100% |
| Colour | Gray |
| Abrasives | Diamond |
| Colour | Silver,Brown |
|---|---|
| Diameter | 125mm |
| Inner Hole | 32mm |
| Grit | D151/D64 |
| Abrasive Material | Diamond |
| Diameter | 150mm |
|---|---|
| Thickness | 13mm |
| Inner Hole | 31.75mm |
| Abrasive Width | 8mm |
| Application | Hard And Brittle Material Processing |