| Band Saw Sharpening CBN Grinding WheelSize | 127*22.23*12.7mm |
|---|---|
| CBN Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | B251 |
| Woodworking Tools | Carbon Stell Drill Bits |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | D40/45 |
| Grit Size | B151 |
|---|---|
| Application | Wood Band Saw Sharpening |
| OD | 5",6",8“ |
| Profile | 10/30,9/29,7/39.4 |
| Working Life | 5,000 Meters |
| Carten Colour | Yellow |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Size | 254mm |
| Material | Diamond |
| Inner Hole | 20mm |
| Cbn Wheel Size | 100*12.75*22.23*1mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit | B100/150 |
| Hardness | Customized |
|---|---|
| Durability | High |
| Lifespan | Long |
| Grit | D30/35 |
| Material | Diamond |
| Colour | Black |
|---|---|
| Diameter | 150mm |
| Inner Hole | 32mm |
| Grit | B181 |
| Bond Type | Electroplated |
| Carten Colour | Purple |
|---|---|
| Colour | Black |
| Size | 5 Inches |
| Material | Cubic Boron Nitride |
| Inner Hole | 12.7mm |
| Abrasive | CBN |
|---|---|
| Dressing | No Need |
| Feature | Electroplated CBN Grinding Wheels |
| Advantage | Has The Effect Of Reducing Weight |
| Benefit | It Can Also Reduce Transportation Costs |
| Abrasives | Diamond |
|---|---|
| Bond | Resin |
| Application | Grinding |
| Size | Customized |
| Color | Gray |