| Band Saw Sharpening CBN Grinding WheelSize | Woodmizer 127*19.05*12.7mm |
|---|---|
| CBN Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Wheel Abrasives | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | B151 |
| Band Saw Sharpening CBN Grinding WheelSize | 127*22.23*12.7 WM9/29 |
|---|---|
| CBN Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | B151 |
| Color | Silver |
|---|---|
| Application | Drilling |
| Wheel Body | Steel |
| Shape | 6A2 |
| Name | Metal Bond Diamond Drill Bit |
| Abrasive | CBN |
|---|---|
| Dressing | No Need |
| Feature | Electroplated And Nickel Coated |
| Advantage | It Creates A More Aggressive Bond |
| Benefit | It Also Performs A Higher Stock Removal Rate And Will Last For Years. They Are Designed For Sharpening High Speed Steels Only And Should Not Be Used For Other Applications. |
| Band Saw Sharpening CBN Grinding WheelSize | WM10/30 150*22.23*20mm |
|---|---|
| CBN Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | B151 |
| Application | Grinding And Polishing |
|---|---|
| Wheel Diameter | 200mm |
| Wheel Thickness | 1.0mm |
| Arbor Hole | 31.75 |
| Size | 200*1.0*31.75*10 |
| Name | Electroplated Diamond File |
|---|---|
| Grit | D200/230, D270/325, D325/400 |
| Application | Grinding |
| Bond | Electroplated |
| Material | Diamond |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 150*8*22.22*4.5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cbn |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | B301 |
| Material | Diamond |
|---|---|
| Size | 59.44*187.4*19.05 |
| Shape | Straight |
| Color | Gray |
| Name | Electroplated Diamond Drill Bit |
| Abrasive | CBN |
|---|---|
| Dressing | No Need |
| Feature | Electroplated CBN Grinding Wheels |
| Advantage | Has The Effect Of Reducing Weight |
| Benefit | It Can Also Reduce Transportation Costs |