| Abrasive | CBN |
|---|---|
| Dressing | No Need |
| Feature | Electroplated CBN Grinding Wheels |
| Advantage | Has The Effect Of Reducing Weight |
| Benefit | It Can Also Reduce Transportation Costs |
| Production Name | Electroplated Diamond Saw Blade |
|---|---|
| Type | Saw Blade |
| Blade Mateiral | Stainless Steel |
| Abrasive | Diamond |
| Diamond Grit | D70/80 |
| Size | Requiered |
|---|---|
| Shape | 1A1R |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Electroplated |
| Grit | D40/45 |
| Name | Diamond Saw Band |
|---|---|
| Application | Cut |
| Color | Amber |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Name | Diamond Saw Band |
|---|---|
| Application | Chipped Marble |
| Color | Amber |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Thickness | 6mm |
|---|---|
| Application | Sharpening Band Saw Blades |
| Base Body | Steel |
| Grit Size | B80/100 |
| Country Of Origin | China |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 250*1.8*32*5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D140/170 |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 300*1.8*32*5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D140/170 |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 350*4*25.4*4mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D35/40 |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 210*0.8*20*2mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D50/60 |