| Colour | Brown |
|---|---|
| Diameter | 180mm |
| Inner Hole | 31.75mm |
| Grit | B400 |
| Bond Type | Electroplated |
| Shape | Helical Shape |
|---|---|
| Usage | Bench Grinders |
| Balance | Dynamic Balance |
| Base Material | Stell |
| Process | Electroplated |
| Colour | Black |
|---|---|
| Size | 12 Inches |
| Inner Hole | Customized |
| Grit | B126 / B151 |
| Bond Type | Electroplated |
| CBN Wheel Size | 150*5.68*29.95*5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Diamond |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | D126 |
| CBN Wheel Size | 78 80 125mm Etc |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | CBN |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Size | B100/120 |
| Thickness | 22.23mm |
|---|---|
| Application | Sharpening Band Saw Blades |
| Base Body | Steel |
| Grit Size | B151, B181, B213 |
| Country Of Origin | China |
| Hs Code | 6804221000 |
|---|---|
| Thickness | 26mm |
| Country Of Origin | China |
| Profile | 7/39.5 |
| Material | Cubic Boron Nitride, Steel Basebody |
| Size | As Request |
|---|---|
| Material | Steel |
| Bond | Electroplated |
| Abarasive Material | CBN |
| Type | Honing |
| Electroplated Cbn Wheel Size | 125*4.4*11.11*7.5mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic, |
| Grit Size | B251 |
| Name | Barazon Electroplated Wheel |
|---|---|
| CBN Grinding Wheel Shape | Flat-Shaped,Cup-Shaped,1A1,Dish, Bowl Etc |
| Abrasive | Cubic Boron Nitride |
| Bonding Agent | Metal,Resin,Ceramic,Resin Or Ceramic,A |
| Grit Mesh | B151 B181 B213 Etc |