MF375/D Electric Type Automatic Horizontal Band Sawmill For Wood Cutting High Working Efficiency Fast Delivery
Product Details
| Style: | Horizontal | Use: | Woodworking |
|---|---|---|---|
| Total Weight: | 800kg | Track Length: | 6000mm |
| Maximum Cutting Length: | 5200mm | Total Output Power: | 10.1kw |
| Highlight |
cbn diamond grinding wheels,diamond and cbn grinding wheels |
||
Product Description
MF375/D Electric Type Automatic Horizontal Band Saw Machine/Sawmil For Wood Cutting
Technical Parameter
| Product Model | Electric-62 |
| Maximum Wood Diameter | 620mm |
| Saw Wheel Diameter | 473mm |
| Maximum Cutting Height | 620mm |
| Maximum Cutting Width | 620mm |
| Blade Speed: Standard For Common Wood | 780r/min |
| Maximum Cutting Length | 5200mm |
| Total Outout Power of Motor | 10.1kw |
| Main Cutting Motor Power | 9kw(380V,50Hz,3phase) |
| Lifting Motor Power | 0.55kw |
| Forward and Reverse Motor Power | 0.55kw |
| Cutting Forward Speed | 0-15m/min |
| Cutting Reverse Speed | 17m/min |
| Blade Dimensions | 4005*34*1.05mm |
| Track Length | 6000mm |
| Overall Dimensions | 7200*2000*2000mm |
| Packing Size | 2200*950*2100mm |
| Total Weight(Standard) | 8000kg |
JC375 / D horizontal band sawing machine has installed the operation is simple, energy saving, accurate, high security, high production efficiency, etc, is very welcome by customers in Africa and South America, the machine is driven by motor engines are widely used in the primeval forest region of wood processing enterprises, nearly 20 countries export, received in Africa, South America and eastern Europe and other countries of the customer the consistent high praise.
Advantages
1. the clamping device adopts a manual screw clamp for pneumatic automatic clamping, which solves the defect of manual clamping wire loosening, and maintains a large plate during the last cutting, which improves the reliability and safety of the fixture for wood processing The clamping process can be completed in one time.
2. has a frame adjustment device, which is convenient for adjusting the frame rails, flexible disassembly and installation, greatly reducing the user's requirements for ground upgrade, not only improving production efficiency, but also optimizing. Product structure, making user operation more convenient and practical, achieving a win-win goal
Performance and Features
1. The machine has the characteristics of fast cutting speed, fast cutting speed and good finished product quality. The product greatly reduces the loss of sawdust.
2. Simple installation, convenient operation, labor saving and high productivity.
3. Simple, safe and environmentally friendly;
4. Wood thickness is automatically controlled with high precision.
5. High cutting efficiency and smoothness; high flatness of cutting board;
6, the thickness of processed wood can be adjusted according to your needs
7. No need for professional saws, ordinary workers can also skillfully operate this machine.
Why choose us?
1. Experience in manufacturing woodworking machinery.
2. First-class skilled workers, standard workshop, near Qingdao port.
3. Strict quality control, CE and ISO certificates
4. Short delivery time and short production cycle
5. Excellent after-sales service.


Product Highlights
MF375/D Electric Type Automatic Horizontal Band Saw Machine/Sawmil For Wood Cutting Technical Parameter Product Model Electric-62 Maximum Wood Diameter 620mm Saw Wheel Diameter 473mm Maximum Cutting Height 620mm Maximum Cutting Width 620mm Blade Speed: Standard For Common Wood 780r/min Maximum ...
203.2mm *22.23mm B213/8" Wood-Mizer CBN Sharpening Wheels / Electroplated CBN Wheel For Band Saw Sharping
Cbn Sharpening Wheels Used For Wood Mizer 10/30 Size Eight Inches CBN SHARPENING WHEELS Description Electroplated CBN (Cubic Noron Nitride) grinding wheels need nickel coated . Electroplating have many anvantages . Electroplated grinding wheel has higer working efficiency and longer servicetime , Its speed has also been improved . The grinding wheel will be more wear-resistant and sharp , they specialize in sharpening woodworking band saws . If you need wood -mizer 10/30
Combining Ordinary Cbn Diamond Wheel Honing Reamer Conventional Reaming
Honing Reamer Is Formed By Combining Ordinary Honing And Conventional Reaming HONING REAMER Description Plover hinge also called single stroke honing, is ordinary honing combined with conventional reaming technology, formed a kind of new craft, micron grade precision machining, the machining hole, blind hole hole and groove, hole keyway, steps, is the engine fuel pump, connecting rod, fork, hydraulic valve body, valve cover, air bearings, precision gears, mould guide bush,
Electroplated CBN Grinding Wheels / CBN Abrasive Wheels A Teeth Gap Bands
Electroplated Cbn Sharpening Grinding Wheels Used For Cutting A Band Teeth CBN SHARPENING WHEELS Description Cubic boron nitride has very high hardness, thermal stability and chemical inertness, as well as good red transparent shape and wide band gap width and other excellent properties, its hardness is second only to the diamond, but the thermal stability is much higher than the diamond, has a greater chemical stability of iron series metal elements . Specification Size
CBN Sharpening Wheels For Wood Band sawmill blades 7/39.5 with long working life and good sharpening surface
CBN sharpening wheels for wood band saw sharpening same profile according to customer requirement Description Mostly used CBN wheels are for band saw of following producers: WM Profiles, Mill, Simonds, Dakin-Flathers Ripper 37(22mm,19mm), Lenox, Lenox Woodmaster C, Munkfors, Fenes, Armoth, Hakansson, Ro-Ma, Wintersteiger and others Different wheel profiles for all kind of wood and seasons are available * 10/30 - mostly used universal grinding wheel profile * 9/29 - perfectly
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.